Bezpečnost na internetu I.

Rád bych připomenul, že temné živly nadále nespí, pořád je tu někdo, kdo by se mohl chtít dostat k vašim datům/bankovním účtům/mobilnímu bankovnictví.

Předevčírem (14.03.2022) mi právě jedna taková nenechavá existence volala z dánského čísla na služební mobil.
Představil se (anglicky) jako zaměstnanec Microsoftu a vysvětlil mi, že můj počítač ovládli zlí hackeři, a že právě teď z něj šíří viry a dětskou pornografii. (Budujeme strach.) Ale že on mi pomůže. (Jak se mohl dostat Microsoft k mému telefonnímu číslu? Nehledě na to, že takové věci nedělají.)
Aby mi dokázal, že je opravdu od Microsoftu, tak že mi nadiktuje číslo, a popíše mi postup, jak jej u mne ověřit, aby mi dokázal, že zná mé licenční číslo. (Budujeme důvěru.)
Pak přišel s nějakým postupem, kdy mi nadiktoval dlouhé číslo, a pak mi popsal postup, který to samé číslo vyvolat na mém počítači. (Ovšem postup důvěryhodný asi tak, jako když řeknu, podívejte se do pravého dolního rohu obrazovky. Je tam číslo 2022. Ó, překvapení.)
(Reálně je ten postup popsaný dle zkušeností někoho z roku 2012 třeba na https://answers.microsoft.com/…/f446dc12-541a-4dc9-8324… )

V tu chvíli jsem si kontakt se scammerem užil víc než dost, a ukojil svou zvědavost. Tak jsem mu hovor típl. Během pár minut se mi hned pokoušel dovolat ze čtyř dánských a jednoho německého čísla – asi jsem působil jako důvěryhodný rozpracovaný případ. 😊 A tipuji, že se časem ozve s nějakým dalším hezkým podvůdkem.
Pravděpodobně by se mne později snažil natlačit do instalace software pro vzdálený přístup TeamViewer, pak by pravděpodobně předstíral, že odvirovává, a mezitím mi sem instaloval nějaký backdoor, odposlouchával hesla, hledal klíčenky s kryptoměnami či v případě, že bych psal něco vypadající jako číslo transakce, přepsal by to na své číslo konta. Možností je spousta.

Takže přidávám pár svých tipů na boj s podvodníky a jejich odhalování.


1. Když někdo cizí chce vaše osobní údaje, číslo karty, je to SKORO URČITĚ PODVOD.
2. Když chce někdo něco instalovat na váš mobil či počítač, JE TO PODVOD.
3. Jakékoli přeposílání informací je také podvod. (Pošli mi kód, co ti přijde na mobil, mám to do soutěže).
4. Když to vypadá až moc dobře, nejspíš je to podvod. (Iphone za 500 Kč. Milionář z Ghany zemřel a nemá dědice, miliarda může být vaše. Mám tenhle zlatej prsten a potřebuju na benzín.) A když to vypadá jenom dobře, bude to možná reklama (Neplaťte za mobil víc než musíte. Zlevníme vaše energie.)
5. Když je v postupu něco netradičního, divného, často je to podvod. (Koupím od vás nabízenou skříň, už jsem vám v bankovní úschově nechal částku plus peníze za dopravu kurýrem, kterému prosím, ať zaplatíte přímo vy. Ideálně přes bitcoin. Jsem americký pilot, děsně vás miluji, ale potřebuji 76 tisíc abych si koupil letenku. A půl milionu na úplatek pro seržanta.)
6. Když někdo tlačí honem honem na pilu, může to být podvod. ( Paní kolegyně, OKAMŽITĚ zaplaťte tuto fakturu, už včera bylo pozdě. Váš vnuk/syn srazil v Německu člověka, nemá pojištění, a musí zaplatit odškodné, jinak to půjde k soudu.)
7. Důležité účty, které máte ve správě (účet třeba na gMail/seznam/facebook ), si pojistěte dvoufaktorovou autorizací. Ideálně hned. Budete mít o něco (typicky opsání kódu z SMS) těžší přihlašování, ale zhruba podobně to ztížíte temným živlům.
8. Nezálohovaná data nejsou data. Když máte jen jednu kopii (třeba na té šikovné klíčence), jediné co stojí před ztrátou dat je kousek křemíku o velikosti hlavičky špendlíku.
9. Když vám někdo nabízí spoluúčast na podvodu, je to nejspíš podvod na vás.
10. Když se někdo zaštiťuje někým známým (Bill Gates ti za každý mail pošle dva dolary) nebo společným známým (Maruška říkala, že máš určitě …) buďte obezřetní.
11. Zločinci mohou předstírat že jsou někdo vám známý (Prosímtě, jsem v Německu, bankomat mi sežral kartu, půjč mi, v Praze ti to zaplatím) , mohli klidně ovládnout komunikační platformu vašeho známého, nebo např. předstírat telefonní číslo.
12. Vymyslet nový podvod je těžké. Takže si zkuste vygooglit, co vám říkají, čím se zaštiťují.
13. Pokud máte pochyby, poraďte se s někým, komu v tomto důvěřujete. (Pokud máte pochyby, jste na dobré cestě.) Jo, možná budu brblat, když se mě budete ptát moc často; ale radši desetkrát poradím zbytečně, než aby nám či Vám nějaký živel _____ (Doplňte ztrátu peněz, času, důvěry apod. v míře nepředstavitelné).

text nabízím pod licencí CC-0

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.