Bezpečnost na internetu II.

Podlé živly dále útočí!

Kolegyni v posledních dnech přišla SMS předstírající, že je od společnosti Sodexo; ale pro ověření nabízející nějaký naprosto nesmyslný web třetí stran .
Vypadá to, že se jednalo o jednorázový necílený útok; podobně třeba v minulosti chodily zprávy typu „Tady Česká pošta! Přišel vám balík, jeho doručení naplánujte na ceskaposta.xyz.cz“.

Podvodníci v této době ve velkém umí (a dělají) falšování odesilatele SMS či telefonního čísla, které s vámi hovoří; ovšem s překotným rozvojem umělých inteligencí byl už zaznamenán případ, kdy byl nafalšován hlas volajícího.

Internetové bazary jsou plné podvodníků, kteří buď nabízí zboží, které nemají (zaplaťte mi předem); nebo chtějí koupit s tím, že platbu provedou skrz nějakou speciální službu (často kopie existující služby), a ať zadáte číslo své kreditky.
Někteří jsou tak vychytralí, že vám napíší, nabídnou třeba piáno zadarmo, a pak je jediný problém zaplatit poštovné.

Další sofistikovanější útok použije kombinaci hovoru od falešného bankéře a falešné policie, kteří vás varují před „zločincem“ pracujícím v rámci banky a jako jedinou možnou ochranu vás přemluví honem rychle nacpat peníze do automatu na bitcoiny a poslat na jejich bitcoinový účet.
Pokud jsou šikovní, ještě vás přemluví, ať si vezmete maximální možný úvěr; vzbudí ve vás strach, aby to za vás neudělal ten „zločinec“.

Se strachem pracují i telefonáty informující o tom že váš syn/dcera/vnuk někoho např srazili na sjezdovce nebo autem, a že je nutné okamžitě zaplatit odškodné, jinak budou zažalováni, a stráví doživotí v malé cele.

Klasikou už jsou vyděrači, co hrozí zveřejněním choulostivých fotografií (které naštěstí nemají), pokud nezaplatíte.

Několikrát jsem viděl i falešné stránky zpravodajských webů informujících že Elon Musk/Bill Gates/George Soros/Donald Trump/vdova po Petru Kellnerovi se chtějí podělit o své bohatství; tam pak zaplatíte vstupní poplatek, a postupně z vás tahají další a další osobní informace a peníze.

Také mi už někdo telefonoval s nabídkou strašně výhodných akcií.


A třešinkou na dortu jsou falešné profily na seznamkách/či kontaktující vás jiným způsobem – kdesi s vámi půl roku online randí/komunikují/posílají si (ukradené) fotky/… a pak buď potřebují pomoc zaplatit víza (a letenku, a pronájem vozu, a úplatek celní správě ….) aby se za vámi konečně dostali;  nebo vám pošlou peníze na účet s tím, ať vy něco zaplatíte ( a tím peníze efektivně vyperete/ztížíte sledování).

Jedná s vámi opravdu ten člověk? Existuje ta společnost, jste s ní v nějakém vztahu? Jak můžete ověřit identitu?
Je to opravdu potřeba udělat hned? Není, všechno počká do nejbližšího pracovního dne.

Má se někdo na dálku připojovat do vašeho počítače či mobilu? Pokud ho neznáte tak ne; pokud mu nedůvěřujete, tak ještě spíš ne.

Zní nějaký krok komplikovaně? Využívá to službu či webovou adresu, kterou neznáte? Obsahuje to někde bitcoin? Ruce pryč!

Snaží se vás vystrašit? Zní to až příliš dobře? Emoce nemusí být dobrý rádce.Máte to platit vy? Buďte opatrní.
Napodobuje to stránky které znáte? Stop. Stop.  Stop!
Máte zadávat osobní údaje či číslo kreditní karty? Ne, nedělejte to.
Je součástí věci předplatné? Taky dejte pozor.

Je to nějaké divné? Obsahuje to  nesmysly či špatný jazyk? Konzultujte to s někým, kdo tomu rozumí.


U věcí, které máte písemně, je poměrně jednoduché si je zkusit vygooglit; u telefonátu je to komplikovanější, ale dost možná ten samý podvod někdo na internetu popsal! Držím palce, ať tento varovný návod nepotřebujete používat. 

text nabízím pod licencí CC-0

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.